"BEE HAPPY" u Jelsi, 2022.

Objavljeno u Novosti iz prirode

Otok sunca dobio svoj prvi apisarij!

"BEE HAPPY" workshop "BEE HAPPY" workshop Photo: Jelena Milanović

Povodom obilježavanja Svjetskog dana pčela, 20. svibnja 2022. godine, završen je projekt "BEE HAPPY" u Srednjoj školi Hvar - Izdvojenoj lokaciji Jelsa. Riječ je o projektu, vrijednom 15.500 kuna, što ga je financiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja preko preventivnih projekata za izvanučioničku nastavu.

Cilj projekta je upoznati i osvijestiti učenike, nastavnike ali i širu javnost s problemom nestanka pčela u prirodi. Pčele su svakodnevno izložene raznim opasnostima, te je od krucijalne važnosti pridonijeti njihovom očuvanju. Dakle, projektom se želi dugoročno educirati stanovništvo o aktualnim problemima koji se odnose na opasnosti koje kontinuirano prijete pčelama u prirodi. U tom smislu su također prikazali kako funkcionira jedna pčelinja zajednica u realnom okruženju.

"BEE HAPPY" radionica. Foto: Jelena Milanović

▪ U sklopu projekta održane su edukacije u lokalnim dječjim vrtićima, dok je u školskom vrtu 'Klokun' postavljen prvi apisarij na otoku Hvaru. Na otvaranju su nam se pridružili vrtićanci iz Jelse i Vrboske. Učenici 4. razreda usmjerenja 'agroturistički tehničari', zajedno s mojom malenkosti su održali edukativnu radionicu za djecu. Podijelili smo im majice, diplome, edukativne materijale, knjige i sjeme medonosnog bilja koje će oni zasijati u svojim vrtovima – pripovijeda nam Nikolina Carić, nastavnica stručnih predmeta u spomenutom usmjerenju i koordinatorica projekta, na kojem su suradnice njezine kolegice Božana Damjanić Majdak i Katijana Petrić.

Pčela sa kaparima. Foto: Vivian Grisogono

Tome dodaje da su na taj način željeli potaknuti djecu, ali i širu javnost na brigu i zanimanje za pčele, za koje nažalost svakodnevno svjedočimo njihovom nestanku i ugibanju ponajprije zbog nekontrolirane uporabe pesticida. Na projektu su sudjelovale udruge "Moj škoj" i "Prijatelji otoka Šćedra", koje su prepoznale vrijednost projekta.▪ Valja reći i to da su naši učenici oduševljeni s projektom, te su vrlo ozbiljno shvatili važnost prenošenja znanja na mlađe generacije. Oni u svom nastavnom planu imaju predmet 'Pčelarstvo', pa je to i za njih bio idealan način održavanja praktične nastave. Vrtićanci su oduševljeno sudjelovali na radionici i zasigurno će im ostati u lijepom sjećanju. Apisarij će biti dostupan za sve zainteresirane, te će služiti i za obavljanje praktične nastave. Naša želja je da se projekt nastavi i idućih godina da bi u njega mogli uključiti i ostale vrtiće te škole s otoka Hvara – kazala je Nikolina.

"BEE HAPPY" radionica. Foto: Jelena Milanović

Ana Marija Jakas (Prijatelji otoka Šćedra) je pak rekla: "...Naša udruga se uključila u projekt jer se inače brinemo o zaštiti okoliša i očuvanju prirodne baštine dragog nam otočića uz južnu obalu Hvara, koji je ujedno i oaza za pčele zbog svoje flore, ponajprije ružmarina. Uz to smatramo da su ovakvi projekti dobro došli za edukaciju javnosti, a ponajprije onih najmanjih koji su budućnost našeg otoka", a potom se nastavnica Carić zahvalila svima koji su podržali projekt, ponajprije svojim učenicima koji su na njemu tako predano radili. Kada je vidjela sav taj njihov svesrdni angažman, vidjela je i svijetlu budućnosti pčelarstva na našem najsunčanijem škoju.     

Mirko Crnčević

                            © Mirko Crnčević / 'Hrvatska pčela' 2022.

 

 

 

 

 
Napomena: nema puno apisarija u Hrvatskoj! I na Hvaru već dugo se zna da pčele su sve manje.. Vidjeti: -
 
Korisni linkovi:
- Hrvatski pčelarski savez, http://www.pcela.hr/
- Hrvatska udruga pčelara: https://www.pcelinjak.hr/
- Svjetski dan pčela- Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja: https://mingor.gov.hr/vijesti/svjetski-dan-pcela/5491
- Svjetski dan pčela - krapinsko-zagorska županija : https://www.kzz.hr/svjetski-dan-pcela-2022
 
- Prvi hrvatski hotel za pčele - Moslavina: - http://www.opg-balja.hr/
 
Pčelarski centar:
- Centar za razvoj i edukaciju Poličnik: https://www.centar-policnik.eu/o-centru/
 
 
 
 
 
Nalazite se ovdje: Home Novosti iz prirode "BEE HAPPY" u Jelsi, 2022.

Novosti: Ekologija.hr

 • Onečišćenje zraka jedan je od najvećih problema s kojima se suočavaju veliki gradovi diljem svijeta. Loš kvalitet zraka može imati ozbiljne posljedice za naše zdravlje, kao i za okoliš.

 • Suvremeni svijet suočen je s izazovima gospodarenja ogromnim količinama otpada koji negativno utječu na okoliš, resurse i zdravlje ljudi. Kako bi se smanjio negativan utjecaj, ključno je da svako kućanstvo poduzme korake kako bi smanjilo količinu otpada koje stvara.

 • Suradnički tim vukovarske gimnazije u sastavu Gabriel Kršić, Lara Grlić, Lara Šijanović i Ema Stankoski Hrgović pod vodstvom mentora Sanje Pavlović Šijanović i Davora Šijanovića pobjednik je ovogodišnjeg kreativnog Junior Engineer Academy 2.0 natječaja. Za svoju su tehnološku viziju održivog grada pod nazivom „Vukovar – The Green Tech City of the Future“ osvojili titulu najboljeg projekta i studijski put za učenike i mentore u Njemačku.

 • Gimnazija Vukovar pokreće akciju prikupljanja dotrajalih i nepotrebnih EE uređaja.

 • Green Skills Award 2022 eTwinning projektu “The green changemakers”

 • Povodom Dana planeta Zemlje, sudionici međunarodnog eTwinning projekta „The green changemakers“ proveli su radionicu izrade platnenih vrećica od starih majica! Poruka koju su mladi eTwinneri poslali ovom aktivnošću je ujedno i savjet: iskoristite staru odjeću, odbacite plastične vrećice i zamijenite ih svojom homemade torbom i tako pridonesite stvaranju čišćeg i zdravijeg svijeta!

 • Brine li vas otapanje ledenjaka, izumiranje vrsta životinja i porast razine okeana i mora? Onda je vrijeme da se zapitate – što mogu učiniti? Takve male promjene u našem okolišu mogu značajno smanjiti zagađivanje i uveliko očuvati prirodu.

 • Kućanski uređaji predstavljaju neizostavni dio svakog domaćinstva. Ali kako ih pravilno koristiti? Kako da budu ekološki prihvatljivi? Ako želite da smanjite potrošnju električne energije ovih aparata i utjecaj na okoliš koji oni neizostavno imaju, onda je izbor pravilnog režima rada i način korištenja dobar početak.

 • This school year, the students of Gymnasium Vukovar took part in workshops: Lego robotics Education and LittleBits Education registered on the official map of the European week of skills acquired in Vocational Education and training.

 • Sat za planet Zemlju najveća je globalna volonterska akcija za očuvanje planeta, a obilježava se 28. ožujka gašenjem svjetla u 20.30 sati, priopćila je u srijedu Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) pozivajući građane da se uključe u akciju. "Svjetska biološka raznolikost se smanjuje neviđenom i alarmantnom brzinom, a milijunu vrsta prijeti izumiranje, dok je planet na rubu globalnog zagrijavanja", upozorio je WWF.

Novosti: Cybermed.hr

Novosti: Biologija.com

 • Doba u kojem živimo obilježeno je sve bržim promjenama koje se name?‡u morskom okolišu, a gotovo za sve odgovorni su ljudi. Obalna zona Sredozemlja, pa tako i našeg Jadranskoga mora,  mjesto je na kojemu obitava više od polovice ukupnog stanovništva Mediterana te zbog toga ovo usko područje predstavlja i jedan od najugroženijih morskih okoliša.

 • U našem dijelu svijeta, koji zovemo zapadnim i smatramo razvijenim, prije samo 50 godina nisu sve žene imale pravo glasa na izborima, nisu imale jednak pristup obrazovanju, nisu mogle voditi države i nisu imale pristup visokim pozicijama u poslovnom svijetu.

 • Gotovo svi su upoznati s činjenicom kako oceani i mora prekrivaju više od 70 % površine Zemlje. Me?‘utim, nedovoljno je prepoznato kako su oceani, mora i obalna područja esencijalni dio Zemljinih ekosustava te kako o njima ovisi cijelo čovječanstvo, bilo na obali ili u dubokoj unutrašnjosti kontinenata! Zašto?

 • Ovaj cilj održivog razvoja odnosi se na ostvarivanje održive proizvodnje i potrošnje u čemu trenutačno ne uspijevamo jer je ekološki otisak koji ostavljamo i dalje ve?‡i od resursa koje imamo na raspolaganju. Dakle, potrebno je promijeniti načine na koji proizvodimo hranu, smanjiti bacanje hrane, pove?‡ati udjele obnovljive izvore energije u ukupnoj proizvodnji energije, pravilno gospodariti otpadom tijekom čitavog njegovog životnog ciklusa kako bi, me?‘u ostalim što manje utjecali na zaga?‘enje zraka, vode i tla.

 • Razvoj industrije i infrastrukture kao temelja za pove?‡anje životnog standarda za sve ljude, uz okolišno prihvatljiva rješenja te uključivanje novih tehnologija tema je cilja održivog razvoja koji se odnosi na okolišno prihvatljivu industrijalizaciju, kvalitetnu, pouzdanu, održivu i prilagodljivu infrastrukturu, a sve uz primjenu novih tehnologija, istraživanja i inovacija.